Општина Ѓорче Петров: Разлика помеѓу преработките

Одземени 1.343 бајти ,  пред 10 години
с (r2.7.2+) (Робот: Менува de:Gjorče Petrov (Gemeinde))
'''Општина Ѓорче Петров''' е формирана на 14 септември 1996 година со Закон за [[Скопје|Градот Скопје]] Скопје со кој се утврдуваат подрачјата во состав на Скопје. Настаната е со отцепување од општина [[Општина Карпош|Карпош]].
 
jelena e cura i pufla
== Географиja ==
 
Територијата на Општина Ѓорче Петров се протега на северозападната страна на Скопје, од левата страна на реката [[Вардар]]. Во состав на подрачјето на Ѓорче Петров спаѓа и руралните населени места и населби по сливот на река [[Лепенец]]. Општината Ѓорче Петров е погранична општина, затоа што нејзината северна граница се простира долж државната граница. Ѓорче Петров е градска Општина во состав на [[скопје|Град Скопје]], и нејзината територија се граничи со oпштините: [[Општина Карпош|Карпош]], [[Општина Чучер Сандево|Чучер-Сандево]] и [[Општина Сарај|Сарај]].
Покрај урбаниот дел, Општината има и приградски, рурален дел во кој има шест населени места: [[Волково]], [[Грачани]], [[Кучково]], [[Никиштане]], [[Ново Село (Скопско)|Ново Село]] и [[Орман]]
 
== Историja ==
Анонимен корисник