Разлика помеѓу преработките на „Енравота“

Додаден 381 бајт ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
(нс)
 
{{Infobox saint
|name=Енравота
|birth_date=9 век
|death_date=833
|feast_day=28 март
|venerated_in=[[Бугарија]]
}}
'''Енравота''' е христијански светец од [[9 век]].
 
Енравота бил најстариот син на хан [[Омуртаг]]. Бил канонизиран како Светиот маченик Бојан-Енравота, кнез Бугарски.
 
{{никулец-светец}}