Централна дивизија (НБА): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (MacedonianBoy ја премести страницата Централна Дивизија НБА на Централна дивизија (НБА) презапишувајќи врз пренасочување)
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:MK Carte franchise NBA.JPG|thumb|350п|right|Дивизии и конференции на [[Национална Кошаркарска Асоцијација (НБА)|НБА]]]]
 
[[Југоисточна'''Централната Дивизија НБА|Југоисточната Дивизија]]дивизија''' на [[НБА|Националната Кошаркарска Асоцијација]] е една од трите дивизии во [[Источна Конференција НБА|Источна Конференција]] на лигата, заедно со [[Атланска Дивизија НБА|Атланската Дивизија]] и [[Југоисточна Дивизија НБА|Југоисточната Дивизија]]. Во оваа дивизија, како и во сите други, има пет [[Тим|тимови]]. Оваа дивизија во е дом на [[Чикаго Булс]] кои во времето на [[Мајкл Џордан|Џордан]] се прославија како една од најсилните династии во историјата на [[НБА|Националната Кошаркарска Асоцијација]] лигата. Во текот на последната деценија се смета за најсилна во [[Источна Конференција НБА|истокот]], со тимовите на [[Детроит Пистонс]] и [[Кливленд Кавалерс]] на чело. Петте [[Тим|тимови]] се следните:
 
* [[Детроит Пистонс]]