Твитер: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 11 година
не е twits туку tweets :)
[проверена преработка][непроверена преработка]
с r2.7.1) (Бот Менува: km:ថ្វីតធ័រ (Twitter)
не е twits туку tweets :)
Ред 1:
'''Twitter''' („Твитер“) е мрежно место, во сопственост и управуванa од страна на Twitter Inc, која нуди за [[друштвено вмрежување]] и микроблогирање на услугата, овозможувајќи им на своите корисници да праќаат пораки и прочитани наречени „твитови“ ([[англ.]] ''twitstweets''). Твитовите се текстуални пораки со највеќе 140 знаци прикажани на страницата на профилот на корисникот. Твитовите се јавно видливи по основно, но сепак испраќачите можат да го ограничат праќањето на пораките на нивните претплатници. Корисниците можат да се претплатат на други корисници.
 
Од своето создавање во март [[2006]] година и нејзиното лансирање во јули 2006 година од страна на [[Џек Дорси]], Twitter има стекнато популарност низ целиот свет и во моментов има повеќе од 175 милиони корисници. Се проценува дека овој месец има 190 милиони корисници, 65 милиони направени твитови дневно и ракување со над 800.000 пребарувања на ден. Понекогаш Twitter се нарекува и „СМС на интернетот“ .
Анонимен корисник