Разлика помеѓу преработките на „Никица Јелавиќ“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
'''Никица Јелавиќ''' е [[Хрватска|хрватски]] [[фудбал]]ер кој настапува за тимот на [[ФК Евертон|Евертон]], откако во јануари 2012 го комплетираше својот трансфер од шкотскиот гигант [[ФК Глазгов Ренџерс|Ренџерс]]. Игра на позицијата [[напад (фудбал)|напаѓач]].
 
Тој ја започна својата професионална кариера во екипата на [[ФК Хајдук Сплит|Хајдук Сплит]] во 2002 пред да замине во белгискиот [[ФК Зулте Варегем|Зулте Варегем]]. Eдна година подоцна тој потпиша за австрискиот [[ФК Рапид Виена|Рапид]]. Во сезоната 2008-09 тој постигна 18 гола и играше многу добро, соработувајќи во нападот со [[Ервин Хофер]] и [[Стефан Мејерхофер]] тројцата заедно постигнаа дури 76 од 89 голови на тимот. Но, за жал и покрај толку големиот број на постигнати голови [[ФК Рапид Виена|Рапид]] завршува на 32. место со 4 бода помалку од шампионот [[ФК Ред Бул Салцбург|Ред Бул Салцбург]]. Во летото 2010 доаѓа во Ренџерс со кој успеа да ја освои Шкотксата Премиер лига и шкотскиот куп пред да се пресели во [[ФК Евертон|Евертон]].
 
==Титули==