Разлика помеѓу преработките на „Фернандо Торес“

Додадени 77 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Бот Додава: be-x-old:Фэрнанда Торэс)
| nationalteam5 = [[Национален фудбалски тим на Шпанија|Шпанија U19]]
| nationalteam6 = [[Национален фудбалски тим на Шпанија|Шпанија U21]]
| nationalteam7 = [[НационаленФудбалска фудбалски тимрепрезентација на Шпанија|Шпанија]]
| nationalcaps1 = 1
| nationalcaps2 = 9
'''Фернандо Торес''' ([[шпански]]: ''Fernando Torres'', роден на {{роден на|20|март|1984}}}) е шпански фудбалер кој во моментот настапува за екипата на [[ФК Челзи]].
 
Својата кариера ја започнал како гоман, но бидејќи изгубил многу заби почнал да игра како напаѓач. Тој почнал да игра фудбал кога имал пет години, а професионалната кариера ја започнал на 11 годишна возраст кога играл за Атлетико МадирдМадрид.
 
Фернандо Торес својата професионална кариера ја започнал во [[2001]] година како играч на [[ФК Атлетико Мадрид]], и во истиот тим се задржал до [[2007]] година, кога преминал во [[ФК Ливерпул]] за 36 милиони евра. Во Ливерпул постигнал 65 голови во 102 натпревари.
 
Во [[2011]] преминал во [[ФК Челзи]] за рекордна сума во англиската лига од 50 милиони британски лирифунти.
 
За [[НационаленФудбалска фудбалски тимрепрезентација на Шпанија|Шпанската фудбалска репрезентација]] дебитирал во [[2003]] година.
 
 
[[Категорија:Фудбалери на ФК Ливерпул]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Челзи]]
[[Категорија:Фудбалери од Премиер Лига]]
 
== Наводи ==