Хангул: Разлика помеѓу преработките

Додадени 183 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.1) (Бот Додава: fo:Hangul)
сНема опис на уредувањето
'''Хангул''' ([[корејски јазик|корејски]]: {{Audio-IPA|KO-Hangul.ogg|[haːnɡɯl]}}, 한글 ''Hangeul/Han’gŭl'' (во [[Јужна Кореја]]) или 조선글 ''Chosŏn’gŭl/Joseongeul'' (во [[Северна Кореја]])) е [[азбука]] што ја користи корејскиот јазик. Азбуката била создадена во средината на [[15 век]] и денес е официјално писмо во [[Северна Кореја]], [[Јужна Кореја]] и во [[Корејска автономна префектура Јанбијан|Корејската автономна префектура Јанбијан]] во [[Кина]].
 
Хангул е фонемичкафонемска азбука организирана во слоговни блокови. Секој блок се состои од најмалку две од 24 хангул букви (''џамо''), со најмалку една од четиринаесетте согласки и десетте самогласки во корејскиот јазик. Овие блокови можат да бидат запишани хоризонтално од лево кон десно или вертикално од горе надолу во колони од десно кон лево. Оригинално, азбуката има неколку додатни букви.
 
== Имиња ==
! Име на џамо
! МФА
! [[Македонска транскрипција на корејскиот јазик|Макед. транскрипција]]
! [[Македонски јазик|македонска]] еквиваленција
|-
|ㄱ
</table>
 
Блоковите секогаш се пишуваат во фонетичкифонетски редослед, почетен-среден-краен. Така,
 
* Слогови со хоризонтален среден слог се пишуваат надолу 읍 ''eup'';
* Song, J,J. (2005). ''The Korean Language: Structure, Use and Context''. London: Routledge.
 
== Поврзано ==
== Видете исто така ==
* [[Список на џамоа]]
* [[Македонска транскрипција на корејскиот јазик|Македонска транскрипција на хангул]]
 
== Надворешни врски ==