Разлика помеѓу преработките на „Пролет“

Одземени 1.619 бајти ,  пред 9 години
с (Отстрането уредувањето на 62.162.218.43 (разговор), вратено на последната верзија на Reder)
'''Пролет''' е едно од четирите [[умерен појас|умерени]] [[годишни времиња]]. Пролетта го означува преминот од [[зима]] во [[лето]]. Нејзините денови се долги околу 12 часа со растечка дневна должина, и настануваат некаде пред [[рамноденица]]та. [[Едногодишно растение|Едногодишните растенија]] цветаат во пролетта. Во [[северната полутопка]], [[празник|празниците]] како [[Велигден]] и [[Ден на планетата Земја]] се случуваат во пролет, која трае од мај до јуни. Во [[јужната полутопка]], празниците како [[Рош Хашана]] и [[Јом кипур]] се случуваат во пролет, која трае од септември до декември. Исто така, сезоната на [[тропски циклон|тропски циклони]] започнува за време на доцна пролет во двете полутопки, иако е поретка во северниот [[Атлантски Океан]] отколку во басените на другите океани.
 
КРИСТИЈАН ВЕЛКОВСКИ СЕ САКАТ НАЈМНОГУ НА СВЕД
== Дефиниција ==
[[Податотека:Colorful spring garden.jpg|мини|десно|250п|Разнобојни пролетни [[градина|градинарски]] цвеќиња]]
Метеоролозите, воопшто ги дефинираат четирите годишни времиња во повеќе климатски области, [[зима]], пролет, [[лето]] и [[есен]]. Тие се разграничуваат според вредноста на нивните просечни температури на месечна основа, со секое годишно време да трае три месеци. Трите најжешки месеци според дефиницијата се лето, трите најстудени се зима, а посредните празнини се пролет и есен. Пролетта, дефинирана според овој став, може да започне на различни датуми во различни региони. во мнозинството на локациите во северната полутопка, пролетта настанува за време на месеците [[март]], [[април]] и [[мај]]. (Лето во јуни, јули, август; Есен во септември, октомври, ноември; Зима во декември, јануари, февруари.) Мнозинството од јужната полутопка ќе има спротивни годишни времиња со пролетта во септември, октомври и ноември.<ref>http://www.metoffice.gov.uk/</ref>
 
== Настани ==
Анонимен корисник