Википедија:ВикиПроект Одржување: Разлика помеѓу преработките

→‎Неделни задачи: дополнување
(→‎Неделни задачи: дополнување)
 
==Неделни задачи==
[[Податотека:CVN logo.svg|90п|леводесно|врска=]]
#<big>'''Неделно Вики-Чистење!'''</big>
#:Уредувачка акција во која волонтери се собираат на Википедија секој викенд во исто време и заеднички средуват статии кои имаат потреба од внимание. '''Целта е целосно да се испразни [[:Категорија:Статии за средување]]''' <small>(сите статии кои го имаат шаблонот {{tl|внимание}})</small>. Моментално, во категоријата има '''{{PAGESINCATEGORY:Статии за средување}} страници!'''
#:'''Пријавете се за следната акција!'''
#:'''Пријавете се за следната акција!''' Учесниците добиваат ВикиНаграда за учество, а најдобриот уредувач добива дополнително признание. Собирајте ВикиНагради за изборот на највредните корисници на крајот од годината.
#<big>'''''Расчистување на слики*'''''</big> (*само за [[ВП:АДМИН|администратори]])
#<big>'''''Страници за бришење*'''''</big> <small>(*само за [[ВП:АДМИН|администратори]])</small>
#*'''''[[:Категорија:Страници за брзо бришење|Страници за брзо бришење*]]''''' (чие бришење не е оспорено)
#*'''''[[Википедија:Статии за бришење|Предложени статии за бришење*]]''''' (за што има консензус од заедницата)
#
#
#<big>'''''Расчистување на слики*'''''</big> <small>(*само за [[ВП:АДМИН|администратори]])</small>
#*Преместување на сите слики кои се '''''[[:Категорија:За копирање на Ризницата|за копирање во Ризницата*]]''''' <small>([[:commons:Special:Upload|врска до волшебникот за подигање]])</small>;
#*Бришење на слики:
#**'''''[[:Категорија:Слики со непозната лиценца|Без лиценца*]]''''' со поминати седум дена;
#**'''''[[:Категорија:Сите слики со исто име на Викимедија Ризницата|Дупликати на слика од Ризницата*]]''''';
#**'''''[[:Категорија:Неслободни слики со црвена повратна врска|Неслободни ислики неупотребенисо сликицрвена повратна врска*]]''''';
#**'''''[[Специјални:НеискористениСлики|Неупотребени слободниНеискористени слики*]]''''';
 
==Долгорочни задачи==