Дуло: Разлика помеѓу преработките

Одземени 1.312 бајти ,  пред 10 години
Ја заменувам страницата со 'dusko ristovv e najpoznat peder!'
с (Отстрането уредувањето на 62.162.217.15 (разговор), вратено на последната верзија на Luckas-bot)
(Ја заменувам страницата со 'dusko ristovv e najpoznat peder!')
dusko ristovv e najpoznat peder!
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:KhanAsparuh.jpg|дясно|thumb|270px|Споменик на кан Аспарух - Творец и прв владетел на [[Бугарија|Дунавска Бугарија]]]]
 
'''Дуло''' е името на родот, од кого произлегуваат раните владетели на [[Прабугари]]те. Од овој род се [[Кубрат]], основачот на [[Стара Велика Бугарија]], позната како [[Оногурија]], и неговите синови - [[Батбајан]], [[Котраг]] и [[Аспарух]] кој го основал Првото Бугарско царство. Според некои [[Алцек]] и [[Кубер]] исто така билe од овоj род. Се смета дека родоначалникот на кланот Дуло бил [[Атила]]
 
[[Категорија:Династии]]
[[Категорија:Прва бугарска држава]]
 
[[bg:Дуло]]
[[cv:Тулă ăрăвĕ]]
[[cs:Dulo]]
[[en:Dulo clan]]
[[es:Clan Dulo]]
[[fr:Maison de Doulo]]
[[hr:Dulo (dinastija)]]
[[hu:Dulo nemzetség]]
[[pl:Dulo]]
[[ro:Clanul Dulo]]
[[ru:Дуло (династия)]]
[[sh:Dulo (dinastija)]]
[[sv:Huset Dulo]]
[[zh:咄陆]]
Анонимен корисник