Разлика помеѓу преработките на „Сешат“

Додадени 525 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Seshat.svg|right|thumb|195px|Сесхат во кожа од леопард]]
'''Сешат''' ('''Сесат''', '''СесхетаСешета''', '''Сесхата''' или '''Сафкет''') е древна египетска божица на знаењето, мудроста и пишувањето. Нејзиното име значи „таа што пишува“ т.е. писарка и нејзе и се припишува измислувањето на пишувањето. Била записничарка на боговите. Исто така е заштитничка на [[астрономија]]та, [[астрологија]]та, [[архитектура|градењето]], [[математика]]та и [[наука]]та.
 
СесхатГосподарка била службеничка вона [[библиотекаБиблиотека]]та, ае друг назив на Сешат и нејзините свештеници госе запишувалегрижеле најважнотоза знаењенајважните списи. Принцот од четвртата династија, Веп-ем-нефрет, на една [[стела]] е забележан како Надзорник на Кралските Писари, Свештеник на Сешат. Нејзиното главно светилиште било во Хелиополис. Таа е опишана како божица на историјата.Пишувањето било многу значајно во тоа време кога ретко кој знаел да чита и да пишува, затоа Египќаните ја прикажувале со [[папирус]], кој е нејзин симбол. Облечена е во кожа од [[леопард]], а точките ги претставуваат ѕвездите. Кога богот на [[Месечина]]та [[Тот]] станал заштитник на мудроста, Сесхат полека го изгубила своето значење.
 
{{Египетски божества}}
Анонимен корисник