Дуло: Разлика помеѓу преработките

Одземени 640 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: sh:Dulo (dinastija))
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:KhanAsparuh.jpg|дясно|thumb|270px|Споменик на кан Аспарух - Творец и прв владетел на [[Бугарија|Дунавска Бугарија]]]]
 
'''Дуло''' e peder.i e poznat pod imeto grav.
'''Дуло''' е името на родот, од кого произлегуваат раните владетели на [[Прабугари]]те. Од овој род се [[Кубрат]], основачот на [[Стара Велика Бугарија]], позната како [[Оногурија]], и неговите синови - [[Батбајан]], [[Котраг]] и [[Аспарух]] кој го основал Првото Бугарско царство. Според некои [[Алцек]] и [[Кубер]] исто така билe од овоj род. Се смета дека родоначалникот на кланот Дуло бил [[Атила]]
 
[[Категорија:Династии]]
Анонимен корисник