Разлика помеѓу преработките на „Роберт Мугабе“

Додадени 70 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: hy:Ռոբերտ Մուգաբե)
с
| име = Роберт Габриел Мугабе
| слика = Robert Mugabe, 12th AU Summit, 090202-N-0506A-417.jpg
| големина = 100п100px
| опис = Роберт Мугабе (2009)
| маласлика =
| наставка =
| изборна_единица =
| партија = [[ЗимбабвеЗимбабвејска Африканскаафриканска Националнанационална Унијаунија- Патриотски фронт|ЗАНУПФ]]
| сопружник =
| професија =
| религија = [[Католиккатолик]]
| потпис = Signature of Robert Mugabe clear.svg
| фусноти =
}}
 
'''Роберт Габриел Мугабе''' ([[21 февруари]] [[1924]]), зимбабвеанскизимбабвејски револуционер и [[државник]], кој по стекнувањето на независност на [[Зимбабве]] во [[1980]] година, стана прв премиер, а подоцна и втор [[претседател]] на оваа африканска држава. НеговиНегова сопругисопруга себила [[Сали Мугабе|Сали Франческа Хајфрон Мугабе]] (која починала во [[1992]] година), иа сега е оженет со [[Грејс Мугабе|Грејс Маруфу Мугабе]].
 
 
{{Никулец за биографија}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Мугабе, Роберт}}
[[Категорија:Зимбабвеански револуционери]]
[[Категорија:ПолитичариПретседатели на Зимбабве]]
[[Категорија:ЗимбабвеанскиЗимбабвејски државнициреволуционери]]
[[Категорија:ЖивиЗимбабвејски луѓедржавници]]
 
[[af:Robert Mugabe]]