Разлика помеѓу преработките на „Канон (музички инструмент)“

с
Отстрането уредувањето на 77.28.12.163 (разговор), вратено на последната верзија на Raso mk
с (Отстрането уредувањето на 77.28.12.163 (разговор), вратено на последната верзија на Raso mk)
{{Refimprove|date=June 2008}}
{{Infobox Instrument
|name=Kanun
|names=
|image=79-tone Kanun on the couch.jpg
|image_capt=Tипичен турски канун
|background=string
|classification=
*[[String instruments]]
*[[Box zither]]
|hornbostel_sachs=
|hornbostel_sachs_desc=
|developed=Antiquity
|range=
|related=
*[[Jetigen]]
*[[koto (musical instrument)|koto]]
*[[guzheng]]
*[[zither]]
*[[Yatga]]
*[[Kanklės]]
*[[Jadagan]]
}}
 
'''Канон''' ([[фарси]]: {{script|Arab|قانون}} '''qānūn''' ; [[грчки]]: '''κανονάκι''', множина '''κανονάκια'''; [[Ерменски]]: [[wikt:քանոն|քանոն]] ''k’anon''; [[современ арапски|Арапски]]: {{script|Arab|قانون}} '''qānūn''', множина {{script|Arab|قوانين}} '''qawānīn'''; [[Азерски]] и [[Турски]]: '''kanun'''; '''qanún''' или '''kanun''') е струнен инструмент, еден вид псалтер<ref>http://www.mousikoergastiri.gr/kan-san.htm The kanonaki in Greece</ref>, со правилен трапезоиден корпус. Најчесто се изработува од јаворово дрво. Трапезоидниот корпус на канонот е затворен со штичка од смрека и козја кожа. Над козјата кожа е поставен потпирач (магаренце) за струните, потпрен на четири места. Над кожата е смрековата штичка, како покривачи на корпусот, се затегнуваат од 24 до 27 црвени струни, групирани по три и штимувани унисон. Звукот се произведува со удирање по струните со метални напрстоци, во кои се вденати целулоидни плекрони, углавени на прстите на левата и десната рака. Секоја октава кај Арапите се именува со зборот “дар“. Дијапазонот на инструментот варира меѓу две и три октави. Канонот е виртуозен инструмент и како таков го среќаваме и како солистички инструмент. Како ансамблов инструмент го среќаваме во чалгиските ансамбли. Канонот е пренесен во Македонија од турските патувачки чалгаџиски групи. Во Македонија се користи арапскиот канон.
 
== Наводи ==
Канон е струнен инструмент, еден вид псалтер, со правилен трапезоиден корпус. Најчесто се изработува од јаворово дрво. Трапезоидниот корпус на канонот е затворен со штичка од смрека и козја кожа. Над козјата кожа е поставен потпирач (магаренце) за струните, потпрен на четири места. Над кожата е смрековата штичка, како покривачи на корпусот, се затегнуваат од 24 до 27 црвени струни, групирани по три и штимувани унисон. Звукот се произведува со удирање по струните со метални напрстоци, во кои се вденати целулоидни плекрони, углавени на прстите на левата и десната рака. Секоја октава кај Арапите се именува со зборот “дар“. Дијапазонот на инструментот варира меѓу две и три октави. Канонот е виртуозен инструмент и како таков го среќаваме и како солистички инструмент. Како ансамблов инструмент го среќаваме во чалгиските ансамбли. Канонот е пренесен во Македонија од турските патувачки чалгаџиски групи. Во Македонија се користи арапскиот канон.
{{наводи}}
 
[[ar:قانون (آلة موسيقية)]]
[[az:Qanun (musiqi aləti)]]
[[bg:Канун]]
[[ca:Qanun]]
[[de:Kanun (Musik)]]
[[es:Qanun]]
[[fa:قانون (ساز)]]
[[fr:Qanûn (instrument)]]
[[it:Qanun]]
[[he:קאנון (כלי נגינה)]]
[[lad:Kanun]]
[[arz:قانون (الة مزيكا)]]
[[nl:Qanûn]]
[[ja:カーヌーン]]
[[ru:Канун (музыкальный инструмент)]]
[[sk:Kánún]]
[[tr:Kanun (müzik)]]
60

уредувања