Разлика помеѓу преработките на „Маратон“

Одземени 14 бајти ,  пред 9 години
с
с
с (r2.6.4) (Робот: Додава sl:Maraton)
с (с)
'''Маратон''' е трка на патека долга 42,195 километри воведена на [[Летни олимписки игри - 1896|Летните олимписки игри - 1896]] во Атина, за спомен на војникот што трчал од Маратонско поле до Атина за да извести за победата на Грците над Персијците [[490 п.н.е.]]. По пристигањето во [[Атина]], гласникот умрел. Должината на патот што го поминал тој е земена за должина на маратонот што е ставен во програмата на сите поголеми меѓународни атлетски натпревари.
 
Светскиот рекордер во маратон е [[ХајлеПатрик ГебрселасиеМакау]] од [[ЕтиопијаКенија]] со време од 2:03:5938 што изнесува просечна брзина од 20,4248 км/ч.
{{никулец}}