Региони на Грција: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
<Td>
#[[Западна Тракија|Тракија]]
#[[Егејска Македонија|Македонија]] <ref>Во [[Егејска Македонија]] постои еден автономен регион, [[Света Гора]] (''Αγίον Όρος'', Агион Орос), [[монаштво|монашка]] држава под грчки [[суверенитет]]. Лоцирана е на најисточниот од трите големи полустрови кои се истакнуваат во [[Егејско Море|Егејот]] од копното на [[Егејска Македонија]].</ref>,
#[[Северна Грција]] <ref>[[Егејска Македонија]] територија украдена од Република Грција во далечната 1913.</ref>,
#[[Тесалија]]
#[[Епир (периферија)|Епир]]
</td>
<td>
[[Слика:Региони на Грција.png|Мапа која ги покажува регионите на Грција|десно|400px]]
 
</table>
 
<!--See http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Footnotes for an explanation of how to generate footnotes using the <ref(erences/)> tags-->
<references/>
 
[[Категорија:Региони на Грција|*]]
 
[[de:Griechenland#Politische Gliederung]]
[[el:Γεωγραφικά διαμερίσματα της Ελλάδας]]
[[en:Regions of Greece]]
[[ko:그리스의 지방]]
Анонимен корисник