Грузиска азбука: Разлика помеѓу преработките

Додадени 45 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (r2.7.2) (Робот: Менува xmf:ქორთული ჭარალუა)
Нема опис на уредувањето
{{Infobox Writing system
|type=азбука
|name=Грузиска азбука <br>ქართული ანბანი
|languages=[[грузиски јазик|грузиски]] и останати [[картвелски јазици]]
|time=о. 430 - денес
|unicode=[http://www.unicode.org/charts/PDF/U10A0.pdf U+10A0–U+10FC],<br />[http://www.unicode.org/charts/PDF/U2D00.pdf U+2D00–U+2D25]
|sample=Georgian Alphabet Georgia Sample.png
|imagesize=250px300px
}}
{{Историја на писмото}}
2

уредувања