Разлика помеѓу преработките на „Мадам Блаватска“

Додадени 2 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
Повеќето нејзини дела се издадени како ''Собрани дела на Х.П. Блаватска''. Оваа серија содржи 15 нумерирани тома. <br />
Меѓу другите нејзини наслови се:
* ''ОткриениотОткриената ИзисИзида'', главниот клуч за мистериите на древната и модерната наука и теологија, (1877)
* ''Од пештерите и џунглите на Хиндустан'' (1879-80)
* ''Тајната доктрина'', синтеза на науката, религијата и философијата (1888)
Анонимен корисник