Разлика помеѓу преработките на „Мишел Ежен Шеврол“

Додадени 684 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox scientist |name = Мишел Ежен Шеврол |image =Michel Eugène Chevreul 2.jpg |image_size = |caption ...)
 
с
|doctoral_advisor =
|doctoral_students =
|known_for = [[МаснaМасна киселинaкиселина|Масни киселини]]<br/>[[Маргарин]]
|author_abbrev_bot =
|author_abbrev_zoo =
|signature =
}}
 
'''Мишел Ежен Шеврол''' (31 август 1786 &ndash; 9 април 1889)<ref>McKenna, Charles. "Michel-Eugène Chevreul." The Catholic Encyclopedia. Vol. 3. New York: Robert Appleton Company, 1908. [http://www.newadvent.org/cathen/03650b.htm accessed 10 May 2008]</ref> бил француски [[хемичар]]. Тој ја открил [[Хептадеканска киселина|маргаринската киселина]] и добил [[сапун]] од животински масти и сол. Тој живеел 102 години и бил пионер во полето на [[геронтологија]]та.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Француски хемичари]]