Разлика помеѓу преработките на „Торнадо“

Одземени 5.505 бајти ,  пред 8 години
Целосно избришана страница
(Целосно избришана страница)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Dszpics1.jpg|thumb|200px|right|Торнадо од F1 категорија во централна [[Оклахома]]. Самото торнадо е тенката туба која се спушта од облакот допирајќи го тлото. Долниот дел од ова торнадо е опкружен со [[Проѕирност (Транспарентност)|проѕирен]] облак составен од прашина кој го создаваат силните ветрови на површината.]]
[[Податотека:Tornade003.jpg|thumb|200px|десно|Облик на торнадо]]
[[Торнадо]] е наjсилна [[бура]], карактеристична по свртувањата на облакот во облик на цилиндер. Зборот "торнадо" има потекло од [[шпански]]от и [[португалски]]от [[глагол]] ''торнар'', што значи "да се врти". Торнадата се формираат во бури ширум светот, најчесто крај обалата на средниот запад("Алеа на торнадата"), како и на на југот. Според бројот на инцидентите, [[САД]] ги погодуваат ваквите бури почесто од било која друга земја.
Торнадото настанува од различни физички процеси во [[атмосфера]]та, а за настанување на торнада се потребни неколку услови: нестабилност на атмосферата, махнизам на подигање и [[влага]] во средниот и долниот дел на атмосверата. Во близина на земјата нестабилната воздушна маса е топла и влажна и релативно е поладна во горните делови на атмосферата. Топлите и влажните делови на воздухот се подигаат и се составуваат со ладните и сувите. Зголемувањето на влагата започнува со појако [[кондензација|кондензирање]] во капки [[вода]] и тогаш енергијата (топлината) се отпушта во околниот воздух, што е доволно струењето кое се движи нагоре да продолжи да се искачува. Се ова се случува Градесто-дождов облак, најнестабилен и најопасен од сите 10 вида на облаци. Струењето на топлиот воздух во облакот се судира со останатите маси на ладен воздух и тогаш [[облак]]от почнува да покажува видлива [[ротација]] која поради силата на тежата се спушта до дното.
 
Торнадото однесува сè пред себе, а зависно од бурите кои настануваат може да имаат незамислива јачина и да траат и до саат време. За тоа време може да уништи цел град.
 
Силата на торнадото се означува по две скали, и тоа по [[Фујита]]та скала и/или [[ТОРО]] скалата.
 
[[Категорија:Метеорологија]]
 
[[kbd:Гъуэжькуий]]
[[af:Tornado]]
[[ar:إعصار]]
[[an:Tornado]]
[[az:Tornado]]
[[bn:টর্নেডো]]
[[bjn:Angin tutus]]
[[zh-min-nan:Kńg-lê-á-hong]]
[[be:Тарнада]]
[[be-x-old:Тарнада]]
[[bg:Торнадо]]
[[bs:Tornado]]
[[ca:Tornado]]
[[cs:Tornádo]]
[[da:Tornado]]
[[de:Tornado]]
[[nv:Níyoltsoh]]
[[et:Tromb]]
[[el:Σίφωνας]]
[[en:Tornado]]
[[es:Tornado]]
[[eo:Tornado (ŝtormo)]]
[[eu:Tornado]]
[[fa:پیچند]]
[[fr:Tornade]]
[[fy:Tornado]]
[[gd:Cuairt-ghaoth]]
[[gl:Tornado]]
[[xal:Хү]]
[[ko:토네이도]]
[[hr:Tornado]]
[[id:Tornado]]
[[iu:ᐅᓚᔪᔭᖅ]]
[[is:Skýstrokkur]]
[[it:Tornado]]
[[he:טורנדו]]
[[jv:Tornado]]
[[ka:ტორნადო]]
[[kk:Торнадо]]
[[sw:Tufani]]
[[ht:Tònad]]
[[la:Turbo (caelum)]]
[[lv:Virpuļviesulis]]
[[lb:Tornado]]
[[lt:Viesulas]]
[[hu:Tornádó]]
[[ml:ടൊർണേഡോ]]
[[mr:चक्रीवादळ]]
[[ms:Puting beliung]]
[[my:လေဆင်နှာမောင်း]]
[[nl:Tornado (wervelwind)]]
[[nds-nl:Wervelstörm]]
[[ja:竜巻]]
[[no:Tornado]]
[[nn:Tornado]]
[[oc:Tornada (atmosfèra)]]
[[om:Tornado]]
[[pnb:ٹورنیڈو]]
[[nds:Warvelwind]]
[[pl:Tornado]]
[[pt:Tornado]]
[[ro:Tornadă]]
[[qu:Sinchi muyuq wayra]]
[[ru:Смерч]]
[[sa:चक्रवातः]]
[[sq:Tornadoja]]
[[scn:Turnatu]]
[[simple:Tornado]]
[[sk:Tornádo]]
[[sl:Tornado]]
[[sr:Торнадо]]
[[sh:Tornado]]
[[fi:Trombi (pyörremyrsky)]]
[[sv:Tromb]]
[[tl:Buhawi]]
[[ta:சுழல் காற்று]]
[[th:ทอร์นาโด]]
[[chr:ᎠᎦᎷᎦ]]
[[tr:Hortum (meteoroloji)]]
[[uk:Смерч]]
[[vi:Lốc xoáy]]
[[fiu-vro:Tuulispää]]
[[zh-classical:龍捲風]]
[[war:Buhawi]]
[[yi:טארנאדא]]
[[zh-yue:龍捲風]]
[[bat-smg:Viesols]]
[[zh:龍捲風]]
Анонимен корисник