Разлика помеѓу преработките на „Разговор:Македонци“

Додадени 550 бајти ,  пред 9 години
Slavic Alexander the Great?
(Slavic Alexander the Great?)
 
<small>''Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--[[User:Brest-bot|Brest-bot]] <small>([[User talk:Brest-bot|разговор]])</small> 12:19, 9 август 2010 (CEST), управуван од [[Корисник:Brest|Brest]].''</small>
 
== Why are the Ancient Macedonians in this Ethnic Macedonians article? Don't they have their own article? ==
Why are the Ancient Macedonians, and notable ancient macedonian figures such as Alexander the Great and his father, in this Ethnic Macedonians article? Don't they have their own article? I think this is kinda confusing to have them here listed as Ethnic Macedonians. Alexander the Great was not Ethnic Macedonian. He was Ancient Macedonian and unrelated to the slavic people of modern day Macedonian nation. Please someone to correct this.
Анонимен корисник