Разлика помеѓу преработките на „Светска турнеја UCI 2011“

с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''[[Светска турнеја UCI]] 2011''' бешебило третото издание на системот за пласман лансиран од страна на [[Меѓународен велосипедски сојуз|Меѓународниот велосипедски сојуз]] (UCI) во 2009. Турнејата започнала со [[Тур Даун Андер 2011|Тур Даун Андер]] со првата етапа на 18 јануари и се состоела од 14 етапни трки и 13 еднодневни трки, кулминирајќи на [[Џиро ди Ломбардија]] на 15 октомври.
__TOC__
{{clear}}
== Настани ==
 
Сите 26 настани од [[Светска турнеја UCI 2010|светската турнеја UCI 2010]] се вклучени, иако пласманот во [[UCI ProTour]], во кои спаѓаа 16 настани, претходно бешебила распуштена. Во прилог на овие, петоетапната трка [[Трка околу Пекинг]] е додадена на распоредот.
 
18 тимови кои имаа UCI ProTeam статус се обврзани да учестуваат на сите трки. Организаторите на секоја трка може дополнително да повика други тимови, кои имаа UCI Pro-Continental статус или по ад-хок национален избор, да се натпреваруваат.
|6, 4, 2, 1, 1
|-
|{{flagicon|Италија}} [[Тирено-АдриатикоАдријатико 2011|Тирено-АдриатикоАдријатико]]
|9 Мар - 15 Мар
|{{flagathlete|[[КаделКедел Еванс]]|АВС}} <br/>(100 бод)
|{{flagathlete|[[Роберт Гесинк]]|ХОЛ}} <br/>(80 бод)
|{{flagathlete|[[Мишел Скарпони]]|ИТА}} <br/>(70 бод)
|27 Мар
|{{flagathlete|[[Том Бонен]]|БЕЛ}} <br/>(80 бод)
|{{flagathlete|[[ДаниелДаниеле Бенати]]|ИТА}} <br/>(60 бод)
|{{flagathlete|[[Тајлер Фарар]]|САД}} <br/>(50 бод)
|40, 30, 22, 14, 10, 6, 2
|{{flagathlete|[[Филип Жилбер]]|БЕЛ}} <br/>(80 бод)
|{{flagathlete|[[Хоаким Родригез]]|ШПА}} <br/>(60 бод)
|{{flagathlete|[[СимонСајмон Геранс]]|АВС}} <br/>(50 бод)
|40, 30, 22, 14, 10, 6, 2
|align=center| нема
|{{flagicon|Швајцарија}} [[Тур де Романди 2011|Тур де Романди]]
|26 Апри - 1 Мај
|{{flagathlete|[[КаделКедел Еванс]]|АВС}} <br/>(100 бод)
|{{flagathlete|[[Тони Мартин (велосипедист)|Тони Мартин]]|ГЕР}} <br/>(80 бод)
|{{flagathlete|[[Александар Винокуров]]|КАЗ}} <br/>(70 бод)
|5 Јун - 12 Јун
|{{flagathlete|[[Бредли Вигинс]]|ВБР}} <br/>(100 бод)
|{{flagathlete|[[КаделКедел Еванс]]|АВС}} <br/>(80 бод)
|{{flagathlete|[[Александар Винокуров]]|КАЗ}} <br/>(70 бод)
|60, 50, 40, 30, 20, 10, 4
|{{flagicon|Франција}} [[Тур де Франс 2011|Тур де Франс]]
|2 Јул - 24 Јул
|{{flagathlete|[[КаделКедел Еванс]]|АВС}} <br/>(200 бод)
|{{flagathlete|[[Енди Шлек]]|ЛУК}} <br/>(150 бод)
|{{flagathlete|[[Френк Шлек]]|ЛУК}} <br/>(120 бод)
|21 Авг
|{{flagathlete|[[Едвалд Боасон Хаген]]|НОР}} <br/>(80 бод)
|{{flagathlete|[[Гералд ЦиолекЧолек]]|ГЕР}} <br/>(60 бод)
|{{flagathlete|[[Борут Божич]]|СЛО}} <br/>(50 бод)
|40, 30, 22, 14, 10, 6, 2
== Поредок ==
 
За промена од претходните години, само возачите од [[UCI ProTeam]] можеможеле да освојуваат поени за светскиот пласман.<ref>[http://www.uciworldtour.com/Modules/BUILTIN/getObject.asp?MenuId=MTcxNw&ObjTypeCode=FILE&type=FILE&id=34028&LangId=1 UCI Велосипедски регулативи за оваа година (поглавје X)]</ref>
 
По [[Џиро ди Ломбардија 2011|Џиро ди Ломбардија]], ова е поредокот:<ref>http://www.uci.ch/templates/BUILTIN-NOFRAMES/Template3/layout.asp?MenuId=MjExMw&LangId=1</ref>
|-
|align=center |2
|{{flagathlete|[[КаделКедел Еванс]]|АВС}}
|{{ct|BMC|2011}}
|align=center|574
|{{ct|BMC|2011}}
|align=center|877
|[[КаделКедел Еванс|Еванс]] (574), [[Алесандро Балан|Балан]] (100), [[Грег ван Авермет|Ван Авермет]] (90), [[Тејлор Фини|Фини]] (71), [[Матијас Франк|Франк]] (42)
|-
|align=center|6
|{{ct|MOV|2011}}
|align=center|474
|[[Бењат Инчаусти|Инчаусти]] (118), [[Руј Коста (велосипедист)|Коста]] (101), [[ХозеХосе ЈоакинХоакин Рохас|Рохас]] (95), [[Хавиер Тондо|Тондо]] (90), [[Франциско Вентосо|Вентосо]] (70)
|-
|align=center|14
|{{ct|QST|2011}}
|align=center|379
|[[Том Бонен|Бонен]] (140), [[СилванСилвен Шаванел|Шаванел]] (90), [[Гералд ЦиолекЧолек|Циолек]] (67), [[Дрис Девенинс|Девенинс]] (50), [[Дарио Каталдо|Каталдо]] (32)
|-
|align=center|17
|{{ct|VCD|2011}}
|align=center|369
|[[Марко Маркато|Маркато]] (102), [[ВутВаут ПелсПулс|ПелсПулс]] (94), [[Бјерн Лојкеманс|Лојкеманс]] (76), [[Борут Божич|Божич]] (57), [[Јост ван Лајен|ванВан Лајен]] (40)
|}
 
|{{flagcountry|АВС}}
|align=center|1082
|[[КаделКедел Еванс|Еванс]] (574), [[Метју Гос|Гос]] (217), [[Сајмон Геранс|Геранс]] (111), [[Камерон Мајер|Мајер]] (106), [[Мишел Метјус (велосипедист)|Метјус]] (74)
|-
|align=center|5
|{{flagcountry|ГЕР}}
|align=center|798
|[[Тони Мартин (велосипедист)|Мартин]] (349), [[Андреас Кледен|Кледен]] (207), [[Андре Грајпел|Грајпел]] (132), [[Гералд ЦиолекЧолек|ЦиолекЧолек]] (67), [[Фабијан Вегман|Вегман]] (43)
|-
|align=center|7
|{{flagcountry|ХОЛ}}
|align=center|693
|[[Роберт Гесинк|Гесинк]] (222), [[Бауке Молема|Молема]] (184), [[Стивен Крујсвијк|Крујсвијк]] (120), [[ВутВаут Пелс|ПелсПулс]] (94), [[Лоренс тен Дам|Тен Дам]] (73)
|-
|align=center|8
|{{flagcountry|ИРС}}
|align=center|309
|[[Даниел Мартин (велосипедист)|Мартин]] (286), [[Николас РошРоуч|РошРоуч]] (19), [[Филип Дењан|Дењан]] (4)
|-
|align=center|14
|{{flagcountry|ПОР}}
|align=center|163
|[[Руј Коста (велосипедист)|Коста]] (101), [[Тијаго МакадоМашадо|МакадоМашадо]] (33), [[Мануел Кардозо (велосипедист)|Кардозо]] (27), [[Серхио Паулињо|Паулињо]] (1), [[Нелсон Оливеира|Оливеира]] (1)
|-
|align=center|20
|rowspan=6|{{ct|THR|2011}}
|-
|[[Тирено-АдриатикоАдријатико 2011|Тирено-АдриатикоАдријатико]]<br />([[КаделКедел Еванс]])
|[[Кадел Еванс]]
|-
|{{ct|LEO|2011}}
|-
|[[Тур де Романди 2011|Тур де Романди]]<br />([[КаделКедел Еванс]])
|rowspan=4|{{ct|THR|2011}}
|-
|[[Тур де Свис 2011|Тур де Свис]]<br />([[Леви Лајпхајмер]])
|-
|[[Тур де Франс 2011|Тур де Франс]]<br />([[КаделКедел Еванс]])
|rowspan=6|[[КаделКедел Еванс]]
|rowspan=7|{{ct|LEO|2011}}
|-
{{Светска турнеја UCI}}
 
{{DEFAULTSORT:2011 Uci World Tour}}
[[Категорија:2011 во спортот]]