Разлика помеѓу преработките на „Фудбал“

Додадени 284 бајти ,  пред 9 години
с
Отстрането уредувањето на 213.135.174.74 (разговор), вратено на последната верзија на Wurzel91
с (Отстрането уредувањето на 213.135.174.74 (разговор), вратено на последната верзија на Wurzel91)
[[Податотека:Football pitch metric.svg|мини|десно|300п|Фудбалско игралиште.]]
 
'''ФугратаФудбал''' е игра со топка што ја играат два тима со по 11 играчи.Еден спортски натпревар регуларно трае 90 минунти, односно две полувремиња по 45 минути. Целта на играта е да се уфрли топката во голот на противникот. Победува тимот кој ќе постигне повеќе погодоци.
Играчите смеат да играат со сите делови на телото освен со раце. Ако топката јам допрат со раце тогаш судијата треба да свирни ЕНЦ. Само голманот може да ја допре топката со раце, но само во пеналтикот (шестнаесетник). Натпреварот е распореден во две полувремиња од кои секое полувреме трае по 45 минути.
Натпреварувачите носат маици (дресови) со бројки на грбот. Ѓоновите на копачките можат да бидат опремени со крампони или да се ребрасти.