Разлика помеѓу преработките на „Кавкаски јазици“

Одземени 35 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[[ПодатотекаFile:Ethnic Groups In Caucasus-ethnic Region 2009mk.jpgsvg|thumb|350px|Етно-лингвистичка карта на Кавкаскиот регион.]]
 
'''Кавкаските јазици''' се голема и разнолика група јазици со повеќе од 10 милиони зборувачи во регионот на [[Кавказ|Кавкаските Планини]] кои се наоѓаат помеѓу [[Црното Море]] и [[Каспиското Езеро]]. Со лингвистичката споредба помеѓу различните јазици во овој регион тие се поделиле во три големи групи, кои имаат слаби или никакви афинитети меѓу себе.