Адам Смит: Разлика помеѓу преработките

Одземени 8 бајти ,  пред 10 години
[непроверена преработка][непроверена преработка]
== Дело ==
 
Првата книга на Смит, која му донаселадонела известност, е ''Теорија на моралните чувства'' ([[1759]]). Смит оваа книгатакнига ја смета за свој основен труд, за кое последните години од неговиот живот ги посветува повторно на овој труд.
Во [[1764]] го напуштил Глазговскиот универзитетУниверзитет и станал педагог на младииот херцеговец Баклу. Заедно сo младиот благородник тој отишол да учи две години во [[Европа]] ([[1764]]-[[1766]]) односно во [[Франција]], каде Смит се запознал со Франсоа Кене.
По враќањето си во родната [[Шкотска]] започнал со работа по ''Богатството на народите: Иследување на неговата природа и причини'' ([[1776]]). (eng: "An Inquiry Into the Nature and Causes of the Wealth of Nations").
Во [[1778]] година бил назначен за царинар. Умира на 17 јули [[1790]] година во [[Единбург]].
703

уредувања