Разлика помеѓу преработките на „Реторика“

Додаден 371 бајт ,  пред 15 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Реторика''' (од грчки ρήτωρ, rhêtôr, "оратор, говорник") е една од трите првични [[либерални уметности]] или trivium (другите две члена се [[дијалектика]] и [[граматика]]). Во текот на својата историја долга 2500 години, поимот се користи да означува многу нешта, но под реторика денес се мисли на уметноста на убедување преку [[јазик]]. Реторика може да обележува начин на кој поединец се надоврзува на одредена тема или [[идеја]] со цел да го убеди другиот.
 
[[bg:Реторика]]
[[cs:Rétorika]]
[[da:Retorik]]
[[de:Rhetorik]]
[[en:Rhetoric]]
[[es:Retórica]]
[[eo:Retoriko]]
[[fr:Rhétorique]]
[[io:Retoriko]]
[[is:Mælskufræði]]
[[it:Retorica]]
[[he:רטוריקה]]
[[la:Ars rhetorica]]
[[lt:Retorika]]
[[nl:Retorica]]
[[ja:修辞技法]]
[[nn:Retorikk]]
[[pl:Retoryka]]
[[pt:Retórica]]
[[sv:Retorik]]
[[zh:修辞学]]
6.291

уредување