Разлика помеѓу преработките на „Хановер“

Одземени 28 бајти ,  пред 9 години
Една од најпознатите знаменитости е ''[[Градини Херенхаузен|Кралска градина Херенхаузен]]'':
 
''Големата градина'' е важна европска барокна градина. Самиот дворец, меѓутоа, бил скоро целосно уништен од сојузничкото бомбардирање, но моментално е под обнова. Некои точки на интерес се ''Grotto'' (внатрешноста била дизајнирана од францускиот уметник [[Ники де Сен-Фал]]), ''Галериската зграда'', ''Orangerie'' и двата павилјона од Реми де ла Фос. Големата градина се состои од неколку делови. Најпопуларниот е ''Голема земја'' и ''Nouveau Jardin''. Во средината на Nouveau Jardin е највисоката европска фонтана во градина. Историскиот ''Garden Theatre'' често е домаќин на мјузиклите од германскиот рок-музичар [[Хајнц Рудолф Кунце]].
 
''Berggarten'' е важна европска ботаничка градина. Некои точки наод интерес се ''Тропската куќа'', ''Кактус куќа'', ''Канаринска куќа'' и ''Куќа на орхидеите'', во која се наоѓа најголемата светска збирка на орхидеи и, птици и пеперутки. Близу влезот на Berggarten е историскиот ''Павилјон Библиотека''. ''Мавзолејот'' на Гуелфс исто така се наоѓа во Berggarten. Како Големата градина и Berggarten се состои од неколку делови, на пример ''Paradies'' и ''Prairie Garden''. Постои и центар за морскиот живот Хановер, кој е прв тропски аквариум во Германија.
 
''[[Georgengarten]]'' е англиска пејзажна градина. ''Храм Лајбниц'' и ''Дворец Георген'' се две точки наод интерес тука.
 
Други градини се ''Guelph Garden'' со ''дворецот Гуелф'' и ''принц-градината''. Во близина се ''Водена уметност'', ''Харденбергше'' и ''Принц-куќа''.
455

уредувања