Разлика помеѓу преработките на „Хановер“

Додадени 17 бајти ,  пред 8 години
[[Податотека:Aegidienkirche Hannover.jpg|thumb|Aegidienkirche не била обновена и нејзините руини ги држат спомените за Втората светска војна.]]
 
Хановер била важна раскрсница на патниот и железничкиот сообраќај и производствен центар, па затоа бил цел за време на стратешкото бомбардирање во текот на Втората светска војна, вклучувајќи ја [[Нафтена кампања во Втората светска војна|нафтената кампања]]. Целите биле [[VARTA|AFA]] ([[Херенхаузен|Штекен]]), рафинеријата Дојраг-Нераг (Мисбург), фабриката [[Continental AG|Continental]] (Фаренвалд), преработувачката индустрија (VLW) во Риклинген и [[Лацен]] и во Линден, фабриката за преработка на гума во Лимер, фабриката [[Hanomag]] и [[Nmh|NMH]]. Присилните работници биле користени од [[Список на подкампови на Нојенгаме|подкампот Хановер-Мисбург]] на [[Концентрационен камп Нојенгаме|концентрациониот камп Нојенгаме]]. Станбените области, исто така, биле цел на напади и повеќе од 6.000 луѓе биле убиени во сојузничкото бомбардирање. Повеќе од 90% од центарот на градот бил уништен во 88 бомбашки напади.<ref>{{цитирана веб страница |author=|url=http://www.hannover.de/de/kultur_freizeit/geschichte/geschichte_/Stadt_Hannover/gesch_zah/gesch_za3.html |title= Историја на Хановер 1866-1945, службена страница на градот (германски) |publisher=Hannover.de |date= |accessdate=2011-04-07}}</ref> По војната, Aegidienkirche не била обновена и нејзините руиниурнатини се зачувани како воен потсетник од војната.
 
Сојузничките трупи стигнале во Хановер во април 1945. Американската 84-та пешадиска дивизија го окупирала градот на 10 април 1945.<ref>Stanton, Shelby, ''World War II Order of Battle: An Encyclopedic Reference to U.S. Army Ground Forces from Battalion through Division, 1939-1946'' (Revised Edition, 2006), Stackpole Books, p. 156.</ref>
455

уредувања