Разлика помеѓу преработките на „Хановер“

Додадени 22 бајти ,  пред 8 години
=== Нацистичка Германија ===
 
одОд периодот на 1937, градоначалникот и покраинските комисионери на Хановер биле членови на [[Нацистичка партија|NSDAP]] (Нацистичка партија). Како насекаде во Германија, постоело [[Германски Евреи|еврејско население]] во Хановер. Во октомври 1938, 484 хановерски Евреи од полско потекло биле протерани во [[Полска]], вклучувајќи го и [[Хершел Гринспан|семејството Гринспан]]. Меѓутоа, Полска одбила да ги прифати нив. Гринспанови и илјадници други полски депортирани Евреи биле заробени на границата, хранети единствено со прекини од полскиот [[Црвен Крст и Црвена Полумесечина|Црвен Крст]] и еврејски добротворни организации. Нивниот син [[Хершел Гринспан]] бил во [[Париз]] во тоа време. Кога слушнал за протерувањето на неговото семејство во Полска, заминал во германската амбасада и го убил германскиот дипломат Едуард [[Ернст фом Рат]].
 
Нацистите го искористиле овој чин како етапа во националниот погром, познат како [[Кристална ноќ]]. Тоа било во Хановер на 9 ноември 1938, кога синагогата, проектирана во 1870 од [[Едвин Оплер]] во [[Неоромантизам|неоромантичен]] стил, била запалена од нацистите.
455

уредувања