Разлика помеѓу преработките на „Клад“

Додадени 196 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Clade-grade II.svg|мини|десно|334п|Кладограм (семејна лоза) на биолошка група. Црвените и сините квадрати претставуваат кладови (т.е. целосни гранки). Зелениот квадрат не е клад, туку претставува еволутивен степен (што е нецелосна група), бидејќи синиот клад потекнува од него, но е исклучен.]]
[[File:Clade-grade II.svg|thumb|right|334 px|Cladogram (семејна лоза) of a biological group. The red and blue boxes represent ''clades'' (i.e., complete branches). The green box is not a clade, but rather represents an ''[[evolutionary grade]]'', an incomplete group, because the blue clade [[common descent|is descended]] from it, but is excluded.]]
 
'''Клад'''' (од [[грч.]] κλάδος = „гранка“)<ref>[http://rechnik.on.net.mk/#/recnik/gr-mk/κλάδος κλάδος] - грчко-македонски речник на он.нет</ref> е група составена од [[вид (биологија)|вид]] ([[изумрен вид|изумрен]] или денешен) и сите негови потомци. Во однос на [[систематика|биолошката систематика]], кладот е еден „огранок“ од лозата на речена „дрво на животот“.<ref name=Dupuis>{{cite journal | last=Dupuis | first=Claude | year=1984 | title=Willi Hennig's impact on taxonomic thought | journal=Annual Review of Ecology and Systematics | volume=15 | pages=1–24 | issn=0066-4162}}</ref> Здружувањето на организми во „природна група“ со извесно [[таксономија|таксономско]] име игра клучна улога во [[биолошка класификација|биолошката класификација]]. Во [[кладистика]]та (наречена по овој поим), кладовите се единствените прифатливи единици.
 
==Дефиниции==
[[FileПодатотека:Cladogram Crocodilia NL.PNG|thumbмини|rightдесно|200 px200п|[[Кладограм]] на [[крокодили]]те - визуелна претстава на нивното сродство]]
 
===Клад и предок===