Разлика помеѓу преработките на „Клад“

Додадени 20 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Бот Додава: vi:Nhánh)
с
'''Клад'''' (од [[грч.]] κλάδος = „гранка“)<ref>[http://rechnik.on.net.mk/#/recnik/gr-mk/κλάδος κλάδος] - грчко-македонски речник на он.нет</ref> е група составена од [[вид (биологија)|вид]] ([[изумрен вид|изумрен]] или денешен) и сите негови потомци. Во однос на [[систематика|биолошката систематика]], кладот е еден „огранок“ од лозата на речена „дрво на животот“.<ref name=Dupuis>{{cite journal | last=Dupuis | first=Claude | year=1984 | title=Willi Hennig's impact on taxonomic thought | journal=Annual Review of Ecology and Systematics | volume=15 | pages=1–24 | issn=0066-4162}}</ref> Здружувањето на организми во „природна група“ со извесно [[таксономија|таксономско]] име игра клучна улога во [[биолошка класификација|биолошката класификација]]. Во [[кладистика]]та (наречена по овој поим), кладовите се единствените прифатливи единици.
 
TheПоимот termе wasизмислен coined inво 1958 од англскиот биолог [[Џулијан Хаксли]].<ref name=Dupuis/>
 
==Дефиниции==