Разлика помеѓу преработките на „Хановер“

Одземен 1 бајт ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с
 
'''Хановер''' ({{lang-de|Hannover}}), на реката [[Лајне]], е [[главен град]] на [[Покраини на Германија|покраината]] [[Долна Саксонија]], [[Германија]] и некогаш преку [[личен сојуз]] бил семејно седиште на хановерските кралеви на Велика Британија, под нивната титула како војводи од Брауншвајг-Линебург (подоцна наречено Изборништво Хановер). На крајот на [[Наполеонски војни|Наполеонските војни]] станал главен град на [[Кралство Хановер|Кралството Хановер]].
 
 
Покрај што е главен град на [[Долна Саксонија]], Хановер бил главен град на административниот округ [[Хановер (административен округ)|Хановер]] додека не биле распуштени овие административни окрузи на почетокот на 2005. Од 2001 тој е дел од [[Хановер (регион)|регионот Хановер]], кој е општинско тело создадено од поранешниот [[Окрузи во Германија|округ]] и градот Хановер.