Разлика помеѓу преработките на „Антарктик“

Додадени 120 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
== Географија ==
 
Континентот Антарктика се наоѓа јужно од [[јужен поларен круг|јужен поларен круг]], опкружен од [[Јужен Океан|Јужниот Океан]]. Физички Антарктикот е поделен на два дела од [[планина|планини]] близу до [[RossРосово SeaМоре|Росовото]] и [[WeddellВеделово SeaМоре|Веделовото Море]]. Делот од континентот западно од моретоВеделовото WeddellМоре и источно од моретоРосовото RossМоре се нарекува [[Западен Антарктик]] а остатокот [[Источен Антарктик]].
 
== Население ==
Интернационалниот повикувачки број за Антарктикот е +672.
 
На континентот е развиена безжична телефонска мрежа. Постојат едно келиски предаватели кои користат [[AMPS]] технологија во Аргентинската [[Marambioбаза Base]]Марамбио и Entel Chile [[GSM]] -предавател на [[KingОстровот Georgeна Island]]Кралот Џорџ. Сите останати комуникации се одвиваат преку сателитски врски.
 
== Македонски топоними на Антарктикот ==