Разлика помеѓу преработките на „Антарктик“

Одземени 99 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
== Географија ==
[[Податотека:Antarctica Map.png|thumb|Регионот околу Антарктика]]
 
Континентот Антарктика се наоѓа јужно од [[јужен поларен круг|јужен поларен круг]], опкружен од [[Јужен Океан|Јужниот Океан]]. Физички Антарктикот е поделен на два дела од [[планина|планини]] близу до [[Ross Sea]] и [[Weddell Sea]]. Делот од континентот западно од морето Weddell и источно од морето Ross се нарекува [[Западен Антарктик]] а остатокот [[Источен Антарктик]].