Разлика помеѓу преработките на „Атанас Албански“

Додадени 4 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
починал-место= {{починал во|Софија|}}, [[Бугарија]] |
}}
'''Атанас Јакимов Албански ''' бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, деец на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]] и [[Внатрешна македонска револуционерна организација (Автономистичка)|Внатрешна македонска револуционерна организација ]].
==Биографија==
Албански е роден во 1880 година во гостиварското село [[Горно Јеловце]]. Завршува скопското егзархиско педагошко училиште и станува егзархиски учител во [[Скопје]]. Влегува во [[ВМОРО]] и станува член на Скопскиот окружен револуционерен комитет. Во [[Илинденското востание]] е војвода во Тетовско и Гостиварско. По востанието од 1904 година е секретар на четата на Ванчо Србаков, а од 1907 година - на Иван Алабакот.