Разлика помеѓу преработките на „Хановер“

Одземени 5 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Infobox German location
|Name = Хановер
|German_name = <small>Hannover</small>
|Art = Град
|image_photo = Neues Rahthaus Hannover Febr 2011.jpg
}}
 
'''Хановер''' ({{lang-de|Hannover}}), на реката [[Лајне]], е [[главен град]] на [[Покраини на Германија|покраината]] [[Долна Саксонија]] (''Niedersachsen''), [[Германија]] и некогаш преку [[личен сојуз]] бил семејно седиште на хановерските кралеви на Велика Британија, под нивната титула како војводи од Брауншвајг-Линебург (подоцна наречено Изборништво Хановер). На крајот на [[Наполеонски војни|Наполеонските војни]] станал главен град на [[Кралство Хановер|Кралството Хановер]].
 
Покрај што е главен град на [[Долна Саксонија]], Хановер бил главен град на административниот округ ''Regierungsbezirk Hannover'' (''[[Хановер (административен округ)|Хановер]]'') додека не биле распуштени овие административни окрузи на почетокот на 2005. Од 2001 тој е дел од [[Хановер (регион)|регионот Хановер]] (''Region Hannover''), кој е општинско тело направено од поранешниот [[Окрузи во Германија|округ]] (''Landkreis Hannover'') и градот Хановер.