Разлика помеѓу преработките на „Џон Доуленд“

Одземени 7 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
:''There let mee live forlorn.''
 
Подоцна Доуленд го компонира неговото најпознато инструментално дело, ''Солзи'' (''„Lachrimae“'' или ''„Seaven Teares Figured in Seaven Passionate Pavans“''), збирка од седум за пет ножни виоли (да гамба) и лејта, секоја од нив базирана на ''Течете, солзи мои''. Во своето време ова станало едно од најпознатите конзорциумски дела. Неговата [[павана]], ''Стари солзи'' („Lachrymae antiquae“) исто така била меѓу големите хитови на 17-тиотXVII век.
 
Доулендовата музика често се подликува со [[меланхолија]] која била модерна во музиката во тоа време. Тој има компонирано едно конзорциумско дело со наслов ''Semper Dowland, semper dolens'' (секогаш Доуленд, секогаш тажен), кој накратко го опишува духот на речиси целиот негов опус.