Разлика помеѓу преработките на „Хановер“

Додадени 12 бајти ,  пред 8 години
с
с
=== 19-ти век ===
 
[[Податотека:Hannover Georgstraße mit Theater (um 1895).jpg|thumb|AmУлицата [[Kröpcke]],„Георгштрасе“ и операта во 1895.]]
[[Податотека:Hannover Schloss zu Herrenhausen (um 1895).jpg|thumb|right|Замок [[Градини Херенхаузен|Херенхаузен]], 1895.]]
 
Откако [[Наполеон Бонапарт|Наполеон]] ја наметнал конвенцијата од Артленбург (Конвенција на Елба) на 5 јули 1803, околу 30.000 француски војници го окупирале Хановер. Конвенцијата, исто така, значела распуштање на армијата на Хановер. [[Џорџ III]] не ја признал Конвенцијата на Елба. Како последица на ова, голем број на војници од Хановер всушност емигрирале во [[Велика Британија]], што довело до создавање на кралската германска легија, која била единствената германска армија, која да се борела во сите Наполеонски војни против Французите. Подоцна, тие играле важна улога во [[Биткај кај Ватерло|Битката кај Ватерло]] во 1815. [[Виенски конгрес|Виенскиот конгрес]] во 1815 го унапредил изборништвото во [[Кралство Хановер]]. Главниот град Хановер бил проширен на западниот брег на [[Лајне]] и оттогаш се зголемил значително.