Разлика помеѓу преработките на „Хановер“

Додадени 44 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Хановер''' ({{lang-de|Hannover}}), на реката [[Лајне]], е [[главен град]] на [[Покраини на Германија|покраината]] [[Долна Саксонија]] (''Niedersachsen''), [[Германија]] и некогаш преку [[личен сојуз]] бил семејно седиште на [[Династија Хановер|хановерските кралеви на Велика Британија]], под нивната титула како војводи од [[Брауншвајг-Линебург]] (подоцна опишано како [[ПринцКнез-електоризборник|ЕлекторИзборништво Хановер]]). На крајот на [[НаполеоновиНаполеонски војни|НаполеоновитеНаполеонските војни]], ЕлекторатотИзборништвото станал главен град на [[Кралство Хановер|Кралството Хановер]].
 
Покрај што е главен град на [[Долна Саксонија]], Хановер бил главен град на административниот округ ''Regierungsbezirk Hannover'' (''[[Хановер (административен округ)|Хановер]]'') додека не биле распуштени овие административни окрузи на почетокот на 2005. Од 2001 тој е дел од [[Хановер (регион)|регионот Хановер]] (''Region Hannover''), кој е општинско тело направено од поранешниот [[Окрузи во Германија|округ]] (''Landkreis Hannover'') и градот Хановер.
== Историја ==
{{главна|Историја на Хановер}}
Хановер бил основан во средновековието на јужниот брег на реката [[Лајне]]. Неговото првично име ''Honovere'' значело „висок (речен) брег“, иако ова не е потврдено (''das Hohe Ufer''). Хановер бил мало рибарско село, кое станало релативно голем град во 13-от век поради неговата местоположба на природните патишта. Патувањето преку копно било релативно тешко, неговата позиција на горниот тек на реката помогнала да порасне со растечката трговија. Бил поврзан со [[Ханза|ханзеатскиот]] град [[Бремен]] преку Лајна и се наоѓал близу јужниот крај на широката [[Северногерманска низина]] и северзападно од планините [[Харц]], па така сообраќајот исток-запад и возовите поминува оттука. Така, Хановер бил излезна порта на речните долини на [[Рајна]], [[Рур (река)|Рур]] и [[Сар (река)|Сар]], нивните индустриски зони кои се ширеле на југозапад и низинските региони на исток и север, за копнениот сообраќај поврзувајќи го Харц со долните земји и [[ЕлекторатИзборништво Саксонија|Саксонија]] или [[Тирингија]].
 
Во 14-от век биле изградени главните [[Црква (објект)|цркви]] во Хановер, како и [[Бедем|градскиот ѕид]] со три градски порти. Почетокот на индустријализацијата во Германија довела до трговија на железо и сребро од северните планини во Харц, што ја зголемило важноста на градот.
 
Во 1636, [[Георг (војвода на Брауншвајг-Линебург)|војводата Георг]], владетел на [[Кнежество Каленберг|кнежеството Каленберг]] на [[Брауншвајг-Линебург]], ја преместил неговата резиденција во Хановер. Војводите на Брауншвајг-Линебург ги добиле титулите принцкнезови-електориизборници од Светиот римски император во 1692 и ова било потврдено од соборот во 1708. Така, кнежеството било унапредено во [[ЕлекторатИзборништво Брауншвајг-Линебург]], повеќе познато како [[ЕлекторатИзборништво Брауншвајг-Линебург|ЕлекторатИзборништво Хановер]] по главниот град на Каленберг (поврзано: [[Династија Хановер]]). Неговите електориизборници подоцна станале монарси на [[Велика Британија]] (и од 1801, на [[Обедонето Кралство на Велика Британија и Ирска]]). Првиот од нив бил [[Џорџ I]], кој го наследил британскиот трон во 1714. Последниот британски монарх кој владеел во Хановер бил [[Вилијам IV на Велика Британија|Вилијам IV]]: [[Салиски закон]], кој барал наследување по машка линија, ѝ забранил пристап на кралицата Викторија во Хановер. Како наследник по машка линија на Џорџ I, Кралицата Викторија самата била член на Династијата Хановер. Меѓутоа, нејзините наследници го понеле титуларното име на нејзиниот маж во Саксо-Кобург-Гота. Три крала на Велика Британија, или Обедонетото Кралство, во исто време биле принцкнезови-електориизборници на Хановер.
 
Во текот на времето на личниот сојуз на круните на Велика Британија и Хановер (1714–1837), монарсите ретко го посетувале градот. Всушност, во текот на царувањето на последните три заеднички владетели (1760–1837), имало само една кратко посета, од [[Џорџ IV]] во 1821. Од 1816 до 1837, претставник на круната во Хановер бил принцот Адолф.
[[Податотека:Hannover Schloss zu Herrenhausen (um 1895).jpg|thumb|right|Замок [[Градини Херенхаузен|Херенхаузен]], 1895.]]
 
Откако [[Наполеон Бонапарт|Наполеон]] ја наметнал конвенцијата од Артленбург (Конвенција на Елба) на 5 јули 1803, околу 30.000 француски војници го окупирале Хановер. Конвенцијата, исто така, значела распуштање на армијата на Хановер. [[Џорџ III]] не ја признал Конвенцијата на Елба. Како последица на ова, голем број на војници од Хановер всушност емигрирале во [[Велика Британија]], што довело до создавање на кралската германска легија, која била единствената германска армија, која да се борела во сите НаполеоновиНаполеонски војни против Французите. Подоцна, тие играле важна улога во [[Биткај кај Ватерло|Битката кај Ватерло]] во 1815. [[Виенски конгрес|Виенскиот конгрес]] во 1815 го унапредил електоратотизборништвото во [[Кралство Хановер]]. Главниот град Хановер бил проширен на западниот брег на [[Лајне]] и оттогаш се зголемил значително.
 
Во 1837, [[Личен сојуз|личниот сојуз]] на Велика Британија и Хановер завршил кога наследникот на [[Вилијам IV на Велика Британија|Вилијам IV]] во Обединетото Кралство било женско ([[Викторија Хановерска|Кралица Викторија]]). Според [[Салиски закон|Салискиот закон]], Хановер можел да биде наследен само од страна на мажи. Како последица на ова, Хановер преминал на братот на Вилијам IV, [[Ернст Август I Хановерски|Ернст Август]] и останал кралство до 1866, кога бил припоен од [[Прусија]] во текот на [[Австро-пруска војна|Австро-пруската војна]]. И покрај поразот на Прусија во [[Битка кај Лангензалца (1866)|Битката кај Лангензалца]], градот Хановер станал пруски провинциски главен град. По припојувањето, граѓаните на Хановер се спротивставиле на прускиот режим.