Разлика помеѓу преработките на „Петко К’нев“

Одземени 8 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Петко К‘нев''' бил македонски револуционер, војвода на [[Македонска револуционерн...)
 
Во 1906 година е во четата на [[Георги Сугарев]] и е еден од преживеаните во масакрот на четата крај Паралово во март 1906 година. Во Велес по наредба на Алабакот го убива шпионот доктор Александар, по успешниот терористички акт е избран да го убие Хилми паша во Скопје, но тоа не се остварува.
 
На крајот на 1906 година останува во скопскиот војвода [[Васил Аџаларски]] со кој во 1907 година се повлекува во [[Бугарија]]. Во април во заминување Македонија чета на [[Тане Николов]], и учествува во борбата на [[Битка на Ножот|Ножот]]. По Ножот останува во четата на Иван Наумов Алабакот. Се прибирал во регионот, откакопо Конгресот на [[Битолски револуционерен округ|Битолскиот револуционерен округ]] на [[ВМОРО]], во Пространската планина, е убиен заедно со Алабакот, при предавство во Белица на 11 август 1907 година <ref>„Спомени на двама четници на ВМОРО 1904-1908“, „Акшеана 2007“, София, 2008 г.</ref>.
==Извори==
<references/>