Кимон Георгиев: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 11 година
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: десно|мини|200п|Кимон Георгиев во комитска облека '''Кимон'...)
 
'''Кимон''' или ''Кимо Георгиев'', бил македонски револуционер, поројски и солунски војвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]].
== Биографија ==
Роден е во лагадинското село [[Негован (ЛеринскоЛагадинско)|Негован]] (денес Ксилополи, [[Грција]]). Влегува во [[ВМОРО]] како терорист. Во 1904 година станува четник при [[Христо Чернопеев]], а од следната 1905 година е војвода на самостојна чета, која дејствуваше во Поројско и Солунско. Негов четник е Антон Костадинов.
 
Кимон Георгиев загинува во борба со турските сили во 1907 година заедно со целата своја чета <ref>Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 31.</ref><ref>Куманов, Милен. „Македония. Кратък исторически справочник“, София, 1993, стр. 65.</ref>.
 
Кимон Георгиев загинува во борба со турските сили во 1907 година заедно со целата своја чета <ref>Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 31.</ref><ref>Куманов, Милен. „Македония. Кратък исторически справочник“, София, 1993, стр. 65.</ref>.
==Извори==
<references/>
Анонимен корисник