Разлика помеѓу преработките на „Нос“

Одземени 5.068 бајти ,  пред 8 години
Kај инсектите, пак, постојат одредени региони на телото во кои се сместени рецепторите за мирис, односно хеморецепторите.
 
==
== Сетило за мирис на ‘рбетниците - нос ==
Во рамките на [[‘рбетници]]те, сетилните клетки за мирис се сместени во носот. Носната празнина (''cavum nasi'') достигнува најголема сложеност кај некои [[цицач]]и, како [[ѕверови]]те, и во нивниот живот игра толку голема улога, што по пресекувањето на [[Мирисен нерв|мирисните нерви]], тие тешко се одржуваат во живот.
 
=== [[Анатомија]] на носот ===
 
[[Податотека:Concha_nasalis.gif|мини|Носна празнина]]
Носната празнина со надолжна носна преграда е поделена на две половини. Преградата во почетниот дел е изградена од [[‘рскавица]], додека при коренот на носот таа е [[Коска|ковчеста]]. Коската која го образува горниот дел од носната преграда е наречена [[Рало (коска)|рало]]. Секоја од двете носни половини содржи [[Носна школка|носни школки]], кои го забавуваат движењето на [[воздух]]от. Преку парните носни отвори, наречени [[Ноздра|ноздри]], носот комуницира со надворешната средина, додека преку [[хоани]]те остварува врска со [[голтник]]от. Внатрешната [[слузокожа]] на носната празнина е покриена со трепчест [[епител]], добро снабден со [[Мукозна жлезда|мукозни жлезди]] и разгранета мрежа од крвни [[капилар]]и. Жлездите лачат [[мукус]], лигава течност со [[бактерицидно дејство]]. Околу ноздрите, од внатрешната страна, исто така се наоѓаат и [[Влакно|влакна]] чијашто основна функција е спречување на влегување на цврсти честички, [[прав]] и слично во носот.
 
Ваквата градба овозможува [[Вдишување|вдишениот]] воздух да се затопли, навлажни и да овозможи елиминирање на честички од прав и разни [[Микроорганизам|микроорганизми]] од него. Во задниот горен дел на носот, на сводот е сместен мирисниот епител кој содржи хеморецептори. Воздухот, минувајќи низ носната празнина затоплен и пречистен, преку хоаните се пропушта во голтникот.
 
Под влијание на микроорганизми или разни хемиски неповолни дразби, доаѓа до зголемено лачење на мукус и до појава на [[кивавица]].
 
[[Категорија:Систем за дишење]]
 
[[af:Neus]]
[[am:አፍንጫ]]
[[ang:Nasu]]
[[ar:أنف]]
[[an:Naso]]
[[arc:ܢܚܝܪܐ]]
[[gn:Tĩ]]
[[av:МегӀер]]
[[ay:Nasa]]
[[az:Burun]]
[[zh-min-nan:Phīⁿ]]
[[be:Нос]]
[[be-x-old:Нос]]
[[bg:Нос]]
[[bo:སྣ།]]
[[bs:Nos]]
[[br:Fri]]
[[ca:Nas]]
[[cs:Nos]]
[[sn:Mhuno]]
[[co:Nasu]]
[[cy:Trwyn]]
[[da:Næse]]
[[de:Nase]]
[[dv:ނޭފަތް]]
[[et:Nina]]
[[el:Μύτη]]
[[en:Nose]]
[[es:Nariz]]
[[eo:Nazo (organo)]]
[[eu:Sudur]]
[[fa:بینی]]
[[fr:Nez]]
[[ga:Srón]]
[[gv:Stroin]]
[[gd:Sròn]]
[[gl:Nariz]]
[[gan:鼻公]]
[[hak:Phi]]
[[ko:코]]
[[hi:नाक]]
[[hr:Nos]]
[[io:Nazo]]
[[id:Hidung]]
[[iu:ᕿᖓᖅ]]
[[is:Nef]]
[[it:Naso]]
[[he:אף]]
[[jv:Irung]]
[[pam:Arung]]
[[ks:نَس]]
[[kk:Мұрын]]
[[sw:Pua]]
[[ht:Nen]]
[[ku:Poz]]
[[lbe:Май]]
[[la:Nasus]]
[[lv:Deguns]]
[[lt:Nosis]]
[[ln:Zólo]]
[[jbo:nazbi]]
[[lmo:Nas]]
[[hu:Orr]]
[[ml:മൂക്ക്]]
[[mr:नाक]]
[[arz:مناخير]]
[[ms:Hidung]]
[[my:နှာခေါင်း]]
[[nah:Yacatl]]
[[nl:Neus]]
[[ja:鼻]]
[[no:Nese]]
[[nn:Nase]]
[[oc:Nas]]
[[pag:Eleng]]
[[pnb:نک]]
[[pl:Nos]]
[[pt:Nariz]]
[[ro:Nas]]
[[qu:Sinqa]]
[[ru:Нос]]
[[sa:नासिका]]
[[sco:Neb]]
[[tn:Nko]]
[[sq:Hunda]]
[[scn:Nasu (anatumìa)]]
[[simple:Nose]]
[[sk:Nos]]
[[sl:Nos]]
[[szl:Sznupa]]
[[so:San]]
[[sr:Нос]]
[[sh:Nos]]
[[su:Irung]]
[[fi:Nenä]]
[[sv:Nos]]
[[tl:Ilong]]
[[ta:மூக்கு]]
[[th:จมูก]]
[[tg:Бинӣ]]
[[tr:Burun]]
[[uk:Ніс]]
[[ug:بۇرۇن]]
[[vi:Mũi]]
[[fiu-vro:Nõna]]
[[wa:Nez]]
[[war:Irong]]
[[yi:נאז]]
[[zh-yue:鼻]]
[[diq:Pırnıke]]
[[bat-smg:Šnobė]]
[[zh:鼻]]
Анонимен корисник