Разлика помеѓу преработките на „Нос“

Одземени 19 бајти ,  пред 8 години
с (r2.7.1) (Бот Додава: sa:नासिका)
 
== Сетило за мирис на без‘рбетниците ==
Најниско организираните [[Многуклеточен организам|многуклеточни]] [[без’рбетници]]без рбетници реагираат на хемиски дразби од хранливи материи, кои најверојатно се примаат од одделни сетилни [[Клетка|клетки]] кои или се расфрлани по [[тело]]тотелото или се групирани во еден негов дел.
 
Kај [[инсект]]итеинсектите, пак, постојат одредени региони на телото во кои се сместени [[рецептор]]итерецепторите за мирис, односно хеморецепторите.
 
== Сетило за мирис на ‘рбетниците - нос ==
Анонимен корисник