Разлика помеѓу преработките на „Microsoft“

Одземени 6.075 бајти ,  пред 8 години
Потому что говно
с (r2.7.1) (Робот: Додава pnb:مائیکروسوفٹ)
(Потому что говно)
Microsoft - одно большое говно!
{{Инфокутија за компанија
| company_name = Microsoft Corporation
| company_logo = [[Податотека:Microsoft wordmark.svg|250px|]]
| company_type = јавна
| genre =
| foundation = [[Албакурки]], [[Њу Мексико]]<br />([[4 април]], [[1975]])
| founder = [[Бил Гејтс]]<br />[[Пол Ален]]
| location = [[Податотека:Flag of the United States.svg|20px]] [[Редмонд]], [[Вашингтон]]
| origins =
| key_people = [[Бил Гејтс]]<br />[[Стив Балмер]]<br />[[Реј Ози]]<br />[[Крег Мунди]]
| area_served = Низ цел свет
| industry = [[Програмска опрема|Компјутерски софтвер]]<br />[[Издавање]]<br />[[Машинска опрема|Компјутерски хардвер]]<br />[[Компјутерски и видеоигри|Видео игри]]| products =
| services =
| revenue = 60.420 милиарди ([[2008]])
| operating_income = 22.492 милиарди ([[2008]])
| net_income = 17.681 милиарди ([[2008]])
| num_employees = 89,809 во 105 држави ([[2008]])
| parent =
| divisions =
| subsid =
| owner =
| company_slogan =
| homepage = [http://www.microsoft.com/worldwide/ microsoft.com]
}}
'''''Microsoft Corporation''''' е [[САД|американска]] и мултинационална компанија за компјутерска технологија, која има 79.000 вработени во 102 земји во светот и вкупен годишен приход од 51,12 милијарди долари во 2007.<ref name="2007financials">{{цитирана веб страница|author=MSFT Investor Relations|date=2007-07-19|url=http://www.microsoft.com/msft/earnings/FY07/earn_rel_q4_07.mspx|title =Годишниот приход на Мајкрософт надмина 50 милијарди |publisher=Microsoft}}</ref> Седиштето на Microsoft е во Редмонд, во државата [[Вашингтон (сојузна држава)|Вашингтон]] во [[САД]].
 
Компанијата развива, произведува, лиценцира и поддржува широк спектар на софтверски продукти за компјутерски уреди. Најпопуларни производи се оперативниот систем [[Microsoft Windows]] и канцеларискиот софтвер [[Microsoft Office]]. Овие продукти во 2003. се наоѓале на 90% од персоналните компјутери во светот. Ова е и визијата на основачот на [[Бил Гејтс]]: „секоја работна станица на секоја маса и во секој дом да го користи нашиот софтвер“.<ref>Цитат од Компјутерски свет 1985 (7/22). Официјалната биографија на Бил Гејтс вели дека „тој отсекогаш имал визија дека компјутерите ќе бидат алатка во секоја канцеларија и во секој дом“.</ref>
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.microsoft.com Интернет страница на Мајкрософт.]
 
== Наводи ==
{{reflist}}
{{commonscat|Microsoft}}
 
[[Категорија:Microsoft| ]]
[[Категорија:Сметачки компании од САД]]
 
[[af:Microsoft]]
[[als:Microsoft]]
[[am:ማይክሮሶፍት]]
[[ang:Microsoft]]
[[ar:مايكروسوفت]]
[[ast:Microsoft]]
[[az:Microsoft]]
[[bn:মাইক্রোসফট কর্পোরেশন]]
[[zh-min-nan:Microsoft]]
[[map-bms:Microsoft Corporation]]
[[be:Microsoft]]
[[be-x-old:Microsoft]]
[[bg:Майкрософт]]
[[bar:Microsoft]]
[[bs:Microsoft]]
[[br:Microsoft]]
[[ca:Microsoft]]
[[cs:Microsoft]]
[[cy:Microsoft]]
[[da:Microsoft]]
[[de:Microsoft]]
[[et:Microsoft]]
[[el:Microsoft]]
[[en:Microsoft]]
[[es:Microsoft]]
[[eo:Mikrosofto]]
[[eu:Microsoft]]
[[fa:مایکروسافت]]
[[fr:Microsoft]]
[[fy:Microsoft]]
[[ga:Microsoft]]
[[gl:Microsoft Corporation]]
[[gan:微軟]]
[[hak:Mì-ngiôn Kûng-sṳ̂]]
[[ko:마이크로소프트]]
[[hy:Մայքրոսոֆթ]]
[[hi:माइक्रोसॉफ़्ट]]
[[hr:Microsoft]]
[[ilo:Microsoft]]
[[id:Microsoft Corporation]]
[[ia:Microsoft Corporation]]
[[is:Microsoft]]
[[it:Microsoft Corporation]]
[[he:מיקרוסופט]]
[[jv:Microsoft]]
[[ka:Microsoft]]
[[kk:Microsoft]]
[[sw:Microsoft]]
[[ht:Microsoft]]
[[ku:Microsoft]]
[[ky:Microsoft]]
[[la:Microsoft]]
[[lv:Microsoft]]
[[lt:Microsoft]]
[[jbo:maikrosaft]]
[[hu:Microsoft]]
[[ml:മൈക്രോസോഫ്റ്റ്]]
[[mt:Microsoft]]
[[mr:मायक्रोसॉफ्ट कॉर्पोरेशन]]
[[ms:Microsoft]]
[[mn:Microsoft]]
[[my:မိုက်ခရိုဆော့ဖ်]]
[[na:Microsoft]]
[[nl:Microsoft]]
[[ne:माइक्रोसफ्ट]]
[[ja:マイクロソフト]]
[[no:Microsoft]]
[[nn:Microsoft]]
[[oc:Microsoft]]
[[uz:Microsoft]]
[[pnb:مائیکروسوفٹ]]
[[ps:مايکروسافټ]]
[[km:Microsoft]]
[[pms:Microsoft]]
[[nds:Microsoft]]
[[pl:Microsoft]]
[[pt:Microsoft]]
[[kaa:Microsoft]]
[[ro:Microsoft]]
[[qu:Microsoft]]
[[ru:Microsoft]]
[[sah:Microsoft]]
[[sq:Microsoft]]
[[scn:Microsoft]]
[[si:මයික්‍රොසොෆ්ට්]]
[[simple:Microsoft]]
[[sk:Microsoft Corporation]]
[[sl:Microsoft]]
[[szl:Microsoft]]
[[so:Microsoft]]
[[ckb:مایکرۆسۆفت]]
[[sr:Мајкрософт]]
[[sh:Microsoft]]
[[fi:Microsoft]]
[[sv:Microsoft]]
[[tl:Microsoft]]
[[ta:மைக்ரோசாப்ட்]]
[[tt:Microsoft]]
[[te:మైక్రోసాఫ్ట్]]
[[th:ไมโครซอฟท์]]
[[tg:Microsoft]]
[[tr:Microsoft]]
[[tk:Microsoft]]
[[uk:Microsoft]]
[[ur:مائیکروسافٹ]]
[[ug:مىكروسوفىت شىركىتى]]
[[vi:Microsoft]]
[[fiu-vro:Microsoft]]
[[wa:Microsoft]]
[[wuu:微软公司]]
[[yi:מייקראסאפט]]
[[yo:Microsoft]]
[[zh-yue:微軟]]
[[zh:微软]]
Анонимен корисник