Еди Меркс: Разлика помеѓу преработките

Додадени 40 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (r2.6.5) (Бот Додава: sq:Eddy Merckx)
Нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за велосипедист
|име = Еди Меркс
|слика = Eddy Merckx 1966.jpg
|опис =
|прекар =
[[Податотека:MaillotMundial.PNG|20px]] Светски првенства, 3 победи<br /> [[Милан-Санремо]], 7 победи<br />[[Трка околу Фландрија]], 2 победи<br />[[Париз-Рубе]], 3 победи<br />[[Лиеж-Бастоњ-Лиеж]], 5 победи<br />[[Трка околу Ломбардија]], 2 победи<br />[[Меѓународна трка Перно]], 7 победи<br />
}}
[[Податотека:Eddy Merckx Molteni 1973.jpg|300px]]
'''Едуард Луј Жозеф, Барон Меркс''' (роден на {{роден на|17|јуни |1945}} во Меензел-Кизегем, [[Белгија]]<ref name="L'Equipe, Rider Database">[http://www.lequipe.fr/Cyclisme/CyclismeFicheCoureur1989.html L'Equipe, Rider database, Eddie Merckx]</ref>), познат како '''Еди Меркс''' е поранешен [[Белгија|белгиски]] професионален [[велосипедизам|велосипедист]]. Францускиот магазин ''Vélo'' го нарекол „најголемиот велосипедист којшто светот некогаш го познавал."<ref name="Vélo, France, November 2000">Vélo, France, November 2000</ref> Од американското издание ''VeloNews'' е наречен „најголемиот и најуспешен велосипедист на сите времиња“.<ref>{{цитирана веб страница
| title = Happy Birthday, Eddy!
3

уредувања