Разлика помеѓу преработките на „Светец“

Додадени 1.119 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
(нс)
 
'''Светец''' е збор со кој [[христијанство|христијанската религија]] опишува човек, кого смета за пример за исклучителна светост. Постои разлика во употребата во зависност од различните христијански деноминации. Зборот потекнува од грчкиот збор "''άγιος''" (Агиос) што значи "свети" или "светец" во [[Новиот Завет]], каде е користен за да се опишат следбениците на [[Исус од Назарет]].
 
Со развојот на христијанството значењето на зборот се променило и често се користи за ознака на одредени личности кои претставуваат пример за следење во верата, кои се почитуваат како инспирација за другите христијани.
 
[[Категорија:Светци| ]]
 
[[ang:Sanct]]
[[ar:قديس]]
[[be:Святы]]
[[be-x-old:Сьвяты]]
[[bg:Светец]]
[[br:Sant]]
[[ca:Sant]]
[[cs:Svatý]]
[[cy:Sant]]
[[da:Helgen]]
[[de:Heiliger]]
[[en:Saint]]
[[et:Pühak]]
[[es:Santo]]
[[eo:Sanktulo]]
[[eu:Santu]]
[[fa:قدیس]]
[[fr:Saint]]
[[gd:Naomh]]
[[gl:Santo]]
[[xal:Бодь]]
[[ko:성인 (종교)]]
[[hr:Svetac]]
[[io:Santo]]
[[id:Santo]]
[[ia:Sancto]]
[[is:Dýrlingur]]
[[it:Santo]]
[[he:קדוש (נצרות)]]
[[jv:Santo]]
[[ka:წმინდანი]]
[[sw:Mtakatifu]]
[[la:Sanctus]]
[[li:Heilige]]
[[hu:Szent]]
[[mr:संत]]
[[arz:قديس]]
[[nl:Heilige (christendom)]]
[[ja:聖人]]
[[no:Helgen]]
[[nn:Helgen]]
[[nrm:Saint]]
[[pl:Święty]]
[[pt:Santo]]
[[ro:Sfânt]]
[[qu:Santu]]
[[ru:Святой]]
[[sco:Saunt]]
[[sq:Shenjtori]]
[[sk:Svätec]]
[[sl:Svetnik]]
[[sr:Светац]]
[[sh:Svetac]]
[[fi:Pyhimys]]
[[sv:Helgon]]
[[tl:Santo]]
[[ta:புனிதர்]]
[[th:เซนต์]]
[[tr:Azîz]]
[[uk:Святі]]
[[vec:Santo]]
[[vi:Thánh (Kitô giáo)]]
[[wa:Sint]]
[[zh:圣人]]