Разлика помеѓу преработките на „Кочо Рацин“

Додадени 4 бајти ,  пред 8 години
Родната куќа на Рацин во Велес во [[1956]] година е претворена во спомен - музеј.
 
Во [[1952]] година [[Трајче Попов]] ја снима филмска поема „Бели мугри“ врз основа на стиховите од истоимената Рацинова стихозбирка, а во [[2007]] година, на денот на загинувањето на Рацин е промовиран филмот „[[Елегија за тебе (филм)|Елегија за тебе]]“, авторски проект на [[Васил Зафирчев]] и [[ДанчоБојан СтефковЛалцевски]].
 
== Надворешни врски ==
Анонимен корисник