Разлика помеѓу преработките на „Дунав“

Нема измена во големината ,  пред 9 години
с (Отстрането уредувањето на 79.125.129.184 (разговор), вратено на последната верзија на Luckas-bot)
== Притоки ==
 
Дунав станува пловна река, откако прима многу алпски притоки. Околу 30 отод нејзините 300 притоки исто така се пловни. Поважни се: Ин, Морава, Драва, Тиса, Сава и Прут. Длабочината на Дунав на места е повеќе од 30 м. За време на месеците мај и јуни реката е најполноводна. Во зима над реката се образуваат густи и непрогледни магли, а поради ниските температури површинските слоеви замрзнуваат.
 
== Транспорт ==
Анонимен корисник