Разлика помеѓу преработките на „Македонски денар“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: id:Denar Makedonia)
| issuing_authority_website = www.nbrm.gov.mk
}}
'''Македонски денар''' (кратенка: '''ден.''', [[ISO 4217]]: '''MKD''', бројчен код: 807) е официјална [[валута]] во [[Република Македонија]] и се состои од 100 дени. [[Народна Банка на Република Македонија|Народната Банка на Република Македонија]] има ексклузивно право на печатење и издавање на монети и банкноти во Република Македонија. Македонскиот денар бил воведен на 26 април 1992 година.<ref>[http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=3400 Ќе се слават 20 години од македонскиот денар] Нова Македонија</ref>
 
Република Македонија монетарно се осамостои точно на [[Велигден]] [[1992]] година. Првиот премиер на Република Македонија [[Никола Кљусев]] од парламентарната говорница ги презентираше првите македонски пари - денари со зборовите: