Разлика помеѓу преработките на „Цветници“

Додадени 6 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(илустрирање)
{{внимание}}
[[Податотека:Sv. Ilija Velgoshti cvetnici.JPG|250px|thumb|right|Торжественото влегување во Ерусалим - Цветници. Фреска во [[Црква Св„Св. ИлијаИлија“ - Велгошти|црквата Св. Илија]] во [[Велгошти]]]]
'''Цветници''' секогаш се слави во неделата пред Велигден, затоа што тоа е денот кога го доживуваме Христовото славно влегување во Ерусалим, градот во кој по неколку дена Христос ќе биде погубен. Кога Христос влегуваше во Ерусалим, луѓето го пречекуваа со извици, постилајќи ги облеките пред неговите нозе и засипувајќи го патот со маслинови гранчиња пречекувајќи го како цар на мирот небесен. Во таа смисла и празникот е наречен Цветници. Цветници се славеле во Ерусалим уште од [[4 век]] и на западот од [[8 век]].<ref>''Британика Енциклопедиски Речник''. Топер, МПМ, 2005, Книга 7, стр. 120</ref>